Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2021 12:59 (Üye) Soru : Üstadım merhaba, Bir Limited şirket, iş yeri adresi ortağın evi (showroom yok) yurtdışından ithal ettiği ürünleri evinde stoklayarak internet üzerinden satışını gerçekleştiriyor. Satışları internet üzerinden olduğu için e-Arşiv fatura kesme zorunluluğu kapsamında mıdır? kapsam dahilinde ise bu faturalarda gie e arşiv kullanılamıyor diye biliyorum (alt tarında iade bölümü olmalı vs.) doğru mudur? Saygılarımla.

Cevap : Merhaba; VUK 509'a göre; - Mal veya hizmetlerin alınması, satılması, kiralanması veya dağıtımı işlemlerinin gerçekleştirilmesine aracılık etmek üzere internet ortamında 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ya da tüzel kişi aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında gerçek ve tüzel kişilere ait gayrimenkul, motorlu araç vasıtalarının satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanları yayınlayan internet sitelerinin sahipleri veya işleticileri ile internet ortamında reklamların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan internet reklamcılığı hizmet aracıları öncelikle mükellefinizin elektronik ticaret kapsamında kalıp kalmadığına bakılması gerekli. diğer kriterlerde; aynı dönemde 5 milyon üzeri brüt satışı var mı ve kendi internet sitesi üzerinden siparişi alarak satış işlemini gerçekleştiriyor mu? Süreç için yukarıda belirttiğimiz kriterleri tek tek değerlendirmek gereklidir iyi günler dileriz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.