Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2021 15:43 (Üye) Soru : Merhaba. Dün e defter ikincil kopyalarının saklanması üzerine gönderimi yaptık. kuyrukta görünüyorlardı sonra çifter çifter yok oldular. liste kısmında görmemiz gerekmiyor muydu ? liste boş hiçbir şey yok ? gib te mi arıza var ? bizden kaynaklı bir şey olabilir mi ? Kopyaların gidip gitmediğinin teyidini nereden yapabiliriz ? Teşekkür ederiz. İyi çalışmalar.

Cevap : Merhaba; e-defter ikincil kopyalarını sistemde başarılı gönderildiğini listede görüyor olmalısınız. Sistemsel bir sorun da olabilir güncelleme problemi de olabilir o sırada ekranlarda. Dosya Kontrolünde Dikkate alınan unsurlar: ? .zip formatındaki e-Defter xml, berat xml’i ve GİB onaylı berat xml’nin belirlenen dosya yoluna bırakılması gerekmektedir. xml dosyalarından herhangi birinin bulunmaması durumunda dosyalar sisteme alınmamaktadır. ? Dosya dizinine bırakılan e-Defter xml’nin boyutu kontrol edilecek ve 200 MB’dan büyük e-Defter dosyaları sisteme alınmayacaktır. Dosya dizinine bırakılan GİB onaylı berat xml’i, Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine yüklenmiş son (güncel) berat olması gerekmektedir. ? Dosya dizinine bırakılan e-Defter xml’nin imza değeri ile GİB onaylı berat xml’nin imza değerinin uyumlu olması gerekmektedir. ? e-Defter xml’nin imzası geçerli olmalıdır. ? Dosya dizinine bırakılan e-Defter xml’i ile e-Defter berat xml’lerinin, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği en güncel şema şematron kurallarına uygun olması gerekmektedir. yukarıdaki kriterlere göre sisteminizi tekrar kontrol etmeniz gerekebilir sağlıklı günler dileriz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.