Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.02.2021 09:46 (Üye) Soru : Selamlar Üstadlarım, basit usüle tabi bir mükellefim var 1 adet sigortalı çalışanı var. Basit usül mükelleflerin stopaj verme yükümlülükleri olmaması nedeniyle işçi ücretinin stopaj kesintisini gösteremiyoruz. Bu durumla alakalı olarak 2020 yılı için çalıştırdığımız sigortalı için vergi dairesinde işveren adına diğer ücretli beyanı verip ödememi yapmamız gerekiyor. Prosedürü nedir acaba.

Cevap : Basit usulde vergilendirilen mükellefin yanında çalışan kişi ikametinin bağlı olduğu yerdeki vergi dairesine müracaat ederek GVK 64. maddeye göre kayıt yaptırır. Ödeyeceği yıllık vergisi hesaplanır .Hesaplanan vergiyi GVK 118. maddeye göre kendisi öder.Basit usulde mükellef olan kişinin yanında çalışan için düzenlenecek bordroda sadece sgk kesintisi yapılır.GV ve DV kesilmez. SGK kesintisini işveren muhsgk beyannamesi ile VD ne beyan eder tahakkuk eden prim sgk ya yatırılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.