Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.02.2021 08:49 (Üye) Soru : Merhabalar, iki mükellefiyet durumu var. 1.Kitabının tanıtımını yaptırmak isteyen yayın kuruluşu bir aracıya ödeme yapıyor ve diyor ki bağlantın olan youtuberlara bu kitabın tanıtımını yaptır. Gönderdiğim ödemeden de komisyonunu al ve youtuberlara ödeme yap. Bu durumda söz konusu üç taraf için KDV ve stopaj tarafında nasıl hareket etmek gerekir? 2.Aracı burada ajans gibi mi çalışmaktadır? Youtuberlara vergi mükellefiyeti açıp ajansa fatura kesmesi ve ajansında aynı şekilde yayın kurumuna fatura kesmesi gerekir? Yada ajans youtuberlara reklam anlaşması yapıp telif ödemesi kapsamında mı hareket etmeli? Teşekkür ederim.

Cevap : Yapılan komisyon ödemesi için , komisyonu alan kişiler GV mükellefiyeti tesisi ettirecek size fatura kesecek. Faturada % 18 KDV hesaplayacaktır. GV stopaj söz konusu olmaz.Telif kazanç istisnası olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.