Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.02.2021 12:51 (Üye) Soru : Merhaba şirket bankada altın hesabı açmış çeşitli tarihlerde çeşitli fiyatlardan altın alımı var ,yine çeşitli tarih ve fiyatlardan satış yapmış altın hareketindeki kar/zarar hesaplamak için maliyeti satış tarihinde ki ortalama maliyetmi alalım ilk giren ilk çıkar yönetimimi yapalım yıl sonunda veya geçiçi vergi döneminde kalan altın değerlemeye tabimi tabi ise hangi değer ile değerlenecek (vuk 281 mukayyet değer ile değerlenir yazmış ) bundan anladığım kar/zararı yaz kalan defterde ne yazıyorsa o dur . başka şirket döviz hesabına efektif olarak döviz girişi ve yine efektif olarak döviz çıkışı yapmış bu giriş çıkışın belgesi ni bulamadılar tl karşılığı neye göre yazabilirim bilgilerinizi rica ediyorum iyi çalışmalar

Cevap : Altın mevduatı dönem sonların da değerlemeye tabi tutulmaz. VUK 281 göre Mukayyet (yazılı) değer esastır. Satış fiyatı ile alış fiyatı arasındaki fark gelir veya gider yazılır. Ortalama maliyet veya başka bir yöntem uygulaması konusunda mevzuatta bir belirleme yoktur. Bizim önerimiz İlk giren ilk çıkar yöntemidir. Dövizlerin değerlemesi Kasadaki Nakit için MB efektif Alış kuru diğer hallerde ise MB Döviz alış kuru kullanılır.Deftere kayıt edilen değerlerin mutlaka belgesi olması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.