Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.02.2021 10:17 (Üye) Soru : Şahıs firması pazarcı 04/01/2021 tarihinde işyeri açılışı yaptık Fakat firma sahibi daha önce 1 adet AS 250 Desoto Kamyonet 14 Nisan 2016 yılında alınmış.1 adet te Fiat Ducato Kamyonet 11 Eylül 2018 de almış. Soru 1 Bu araçların sabit kıymete almak için faturası yok .Sabit kıymete almak için gider pusulası şart mı Noter satış sözleşmesi yeterli olur mu ? Soru 2 Sabit kıymete alındıktan sonra Amortismanı Ocaktan itibaren yeni alınmış gibi 5 yıl boyunca amortisman ayırabilir miyiz ? Soru 3 Araçların normalde kdv li bir şekilde kayda alınması gerekliydi.Bu araçların kdv sini bu yıldan itibaren alınmış gibi kullanabilir miyiz ? Bunun için de kendisine gider pusulası düzenleyip kdv yi de orada göstersek olur mu ? Soru 4 Diyelim ki bu firma kapanış verecek.Bu araçların illa başka bir kişiye çıkış yapılmasımı gerekli.Vergi dairesi bu tip durumlarda aracın çıkışını görmek ister diye düşünüyorum. Soru 5 Bu aracın giderlerini hiç kullanmasak da çıkışını yapmamız istenebilir mi ?

Cevap : 1-Noter sözleşmesi dışında Gider pusulası olması gerekir. Gider pusulasında KDV ve GV stopaja tabi yutulmaz. 2-Yeni alınmış gibi işlem yapılmaz. Faydalı ömür kuralına göre Model yılından itibaren hesaplama yapılır. 3- Gider pusulası ile alınan taşıt için KDV ödenmediği için KDV indirimi olmaz.Düşündüğünüz gibi bir işlem olmaz. 4-Satış da Fatura düzenlenir.% 18 KDV hesaplanır. 5-Aktife kayıt edilen değerler için mutlak fatura düzenlenir.Gider yazmak ile satışın bağlantısı olmaz. VERGİ DAİRESİ İSTİYOR DİYE İŞLEM YAPILMAZ. VERGİ KANUNLARI VE MUHASEBE UYGULAMALARINA GÖRE İŞLEMLER YAPILIR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.