Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.02.2021 20:18 (Üye) Soru : merhaba bir özel inşaatta muhtasar prim ve hizmet beyannamesinde puantaj kayıtları nedeniyle eksik gün bildirildiğinde ayrıca sgk ya ek-10 eksik bildirim formu ve eksikgüne ilişkin belgeleri vermeye gerek var mı?

Cevap : 7103 Sayılı Kanun ile eksik gün bildirimi kalktı. Ancak eskiden olduğu gibi ay içerisinde 30 günden az çalışanların 30 günden az çalışma sebebini eksik gün bildirimi kodları ile aylık prim ve hizmet belgesinde göstermeniz gerekiyor. Sgk ek-10 belgesi ile eksik gün sebebine ilişkin belgeyi işveren olarak 10 yıl süre ile saklama zorunluluğunuz bulunmaktadır Sosyal Güvenlik Kurumu bir şikayet ya da denetim üzerine geriye dönük olarak ek 10 formu ve eksik gün bildirimi ek 10 sebebini işverenden isteme hakkı bulunmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.