Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.02.2021 20:39 (Üye) Soru : Merhaba, Akarkayıt istasyonu mükellef marketine tadilat yaptıracak. Yapı malzemelerini satın aldı ve uygulama yapacak ustalar orada iki gün çalışacaklar fakat bu ustaların herhangi bir mükellefiyeti yok. bu durumda yapacağımız ödemeyi nasıl belgelendirmemiz gerekiyor ? gider pusulası ile mi? Ayrıca bu durumun sgk ayağı olmalımı ? yoksa gider pusulası yeterli olur mu? yoksa sgk dosyasıına işe giriş mi yapılması gerekiyor? Teşekkürler

Cevap : Buna göre, söz konusu faaliyetiniz kapsamında hizmet aldığınız kimselerin tarafınıza iş akdi ile bağlı olmamaları halinde, kalıp, demir bağlama, sıva gibi işleri dolayısıyla gerçek usulde ticari kazanç mükellefi olmaları ve söz konusu işler karşılığında tarafınıza fatura düzenlemeleri gerekmekte olup düzenlenen faturalara istinaden tahakkuk eden hizmet bedellerinin ticari kazancınızın tespitinde gider veya maliyet olarak dikkate alınması mümkün bulunmaktadır. Bu kişileri sgk lı olarak işe alımını yapmanız gereknektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.