Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.02.2021 11:48 (Üye) Soru : Merhaba üstad,4 Şubat 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 3490 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Finansman gider kısıtlaması %10 olarak belirlenmiştir. Konuyla ilgili birkaç sorum olacak; • 01.01.2021’den sonra kullanılan yabancı kaynaklar için mi geçerli olacak, geçmişte kullandığımız, taksit ödemeleri devam edecek olan kredilerimiz var, bunları da dikkate alacak mıyız? • 2021 öncesi kullanılanlar kapsam dışında ise bu kredilerin yapılandırılması, refinanse edilmesi vb. durumlarda kullanım tarihi mi esas alınacak, yapılandırma tarihi mi? • Kumaş alımında, ithalatta kullandığımız murabaha kredileri içinde geçerli midir? Bu kredilerin faizini maliyete ekleyebilir miyiz. • Tedarikçilerimiz tarafından kesilen kur farkını maliyete ekliyoruz, az da olsa vade farkı da kesilebiliyor, bunların durumu ne olacak. • Kumaş alımında verdiğimiz çekler için kullandığımız “çek ödeme kredileri”nin faizleri de aynı şekilde maliyete eklenebilir mi? Bu konularda aydınlatırsanız memnun olurum.

Cevap : 1-2- 2021 yılı öncesi kullanılan kredilerin faizi ile ilgili kısıtlama olmayacağı görüşündeyiz. Konu ile ilgili Genel tebliği yayımlanması beklenmektedir. 3-Kullanılan kredinin ismi ne olursa olsun kısıtlamaya engel değildir. 4- Kısıtlama finans kurumlarından alınan krediler içindir. Satıcının kur farkına kısıtlama olmayacağı görüşündeyiz. 5-Çek ödeme kredisi konusunda bilgimiz olmadığı için yorum yapamıyoruz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.