Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.02.2021 20:51 (Üye) Soru : merhaba bir mükellefin var askerliğini 1988 yapmış sigorta başlangıç tarihi 1995 yılı askerlik borçlanması yapsa sigorta başlangıç tarihi 1988 yılımı olacak bu birinci sorum iikinci sorum mükellef şu an sigortalı ise askerlik borçlanması yaptığı zaman sigortalı olarak mı borçlanıyor yada mükellef şu an bağkurlu ise askerlik borçlanması yaptığı zman bağkurlu olarakmı sayılıyor bu borçlanma teşekkür ederim

Cevap : Borçlanmada esas borçlanılan süre kadar iş başlama süresinin geriye doğru çekilmesidir. çalışmaya başlamadan önce askere giden bir sigortalı askerlik borçlanması yaparsa, ilk kez sigortalı olduğu tarih borçlanma süresi kadar geriye gidecektir. Şartları sağlayan erkekler borçlanma için öncelikle başvuru yapmalıdır. 4a ya da 4b e-Devlet üzerinden yapılabilen başvuru, Sosyal Güvenlik Kurumu’na şahsen giderek de yapılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.