Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.02.2021 21:02 (Üye) Soru : İyi günler, Veterinerlik işi ile iştigal eden, Limited Şirket bir mükellefim firmasında yabancı uyruklu bir kişiyi çalıştırmak istiyor, kişinin başka yerden aldığı çalışma izni var. Firmada Türk veya yabancı uyruklu başka çalışan bulunmamaktadır. En az 5 Türk personel çalıştırma zorunluluğu burada da geçerli midir?Bu şekilde yabancı uyruklu personel işe alınmasında herhangi bir sakınca var mıdır, ? Teşekkürler

Cevap : Yabancı işçi çalıştıracak iş yerlerinde 5 Türk vatandaşının çalışması zorunludur. Bu sayı yalnızca bir yabancı işçi çalıştırmak isteyenler için geçerlidir. Eğer birden fazla yabancı işçi çalıştırma durumu varsa her yabancı için 5 Türk vatandaşının çalıştırılması gerekmektedir. Çalışma izni alınan işyeri içindir aynı izinle başka işyerinde çalışmak mümkün değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.