Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.02.2021 21:15 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım Bir şirketimizin SSK 2019 yevmiye defterini istemekte işyerinde 1 kişi sigortalı olup sehven 2019 7 ve 8 aylara ait bordrolar işlenmemiştir.Bunun yaptırımı nedir acaba.Kolay Gelsin

Cevap : Kurumun defter ve belge incelemeye yetkili denetim ve kontrolle görevlendirilmiş memurları tarafından veya serbest muhasebeci mali müşavirler ile yeminli mali müşavirlerce düzenlenen raporlara istinaden, Kuruma bildirilmediği tespit edilen eksik işçilik tutarının mal edildiği her bir ay için, Asgari ücretin iki katı demektedir. Ancak denetim elemanının belirlediği yada tanımladığı suça göre ipc değişecektir. Zira burada önceki ve sonraki aylarda bildirim var ve sehven 7 ve 8. aylarda unutulmuş olup iyi anlatılması halinde ceza kesilmemesi bile sözkonusudur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.