Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.02.2021 12:25 (Üye) Soru : MERHABA Mükellef youtube kanalı üzerinden elde ettiği geliri nedeniyle vergi kaydı açmıştır . Mükellef yurt dışı merkezli olan yuotube kanalı için yemek tarifleri ve hazırlanması ile ilgili yapmış olduğu videolarını kanala yüklemektedir. Youtube tüm ülkelerde yayınladığı videoları izlenme oranlarına göre ücretlendirmektedir. Her ay belirlenen ücret belirlenen takvime göre mükellefe ödenmektedir. Bu ücretlendirme sonucunda ortalama %5 - %10 civarı Türkiyede izlenme oranına tekabul etmektedir. 1-Mükellef videoyu yurt dışındaki bir firma için yapmıştır. 2- Mükellefin yayınladığı video %5-10 arasında yurt içinde izlenme oranına sahiptir. Bu durumda mükellefin yapmış olduğu hizmetler sonucunda düzenlenecek faturada KDV açısından yurtdışında izlenen hizmeti için hizmet ihracı istisnasından yararlandırabilirmiyiz buna engel bir durum varmıdır. Burada mükellefin youtube için vermiş olduğu hizmetin nerelere pazarlandığının mükellef için bir önemi varmıdır. ? Yardımlarını rica eder İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM

Cevap : Bu konuda GİB tarafından yayımlanmış Genel tebliği veya sirküler bulunmadığı için detaylı yorum yapamıyoruz. Genel Kural olarak Yurt dışına verilen hizmetler için düzenlenecek Faturada KDV hesaplanmaz.İstisna uygulanır. yapılacak işlemler için Gib den özelge talep ediniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.