Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.02.2021 11:07 (Üye) Soru : İyi Günler Dilerim, 2020 yılında 1.800 TLTicari bilanço zararım var, Kanunen kabul edilmeyen giderler ve Zarar da olsa indirilecek istisnalardan sonra Dönem kârım 1.700 TL çıkmaktadır. Geçmiş yıl zararım yok, Kazancın bulunması halinde indirebileceğim 2020 yılında yaptığım bağışlarım mevcut (Cami inşaatına ve Belediyelere) 1 seri nolu Kurumlar Vergisi Kanununda sınırlı olan bağışlar hesaplaması (Ticari Bilanço karı-(İştirak Kazancı+Geçmiş yıl Zararları) şeklinde yapılmakta, bu sebepten sınırlı olan bağılarda ticari bilanço karı olmadığından hesaplama yapmıyoruz. Tereddüt ettiğim husus ise; sınırlama yapılmayacak olan Cami inşaatına yapılan bağış tutarımı indirim konusu olarak değerlendirebilir miyiz. Biz cami inşaatına beton bağışı yapıyoruz bu hususla ilgili yardımlarınızı rica ederim. Saygılarımla,

Cevap : Beyana tabi Kurum kazancı yok ise bağiş ve yardımlar indirilemez.Cami inşaatı için yıllık Kazanç olsa idi bağışın tamamı indirilecekti.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.