Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.02.2021 13:16 (Üye) Soru : 25.09.2019 işe giriş 04.02.2021 tarihinde çıkışı olan bir kadın personelin, kaç gün SGK sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. 2 sorum, kadın kaç yaşına kadar ailesinden SGK Sağlık hizmetinden yararlanabilir. kaç yaşına kadar

Cevap : 5510 sayılı Kanunun 63 üncü maddesinde yer alan hüküm uyarınca, genel sağlık sigortalısı sayılma şartlarının yitirilmesi halinde, devam etmekte olan tedavi nedeniyle sağlanacak sağlık hizmetleri kişinin iyileşmesine kadar sürer. Bu istisna dışında 60/a kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılanlar, zorunlu sigortalıklarının sona erdiği tarihten itibaren 10 gün süreyle kendileri ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler genel sağlık sigortasından yararlanırlar. Bu 10 gün dolduktan sonra sigortalılık niteliğini yitirildiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 günlük zorunlu sigortalılıkları olanların kendileri ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler, sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten itibaren 90 gün süreyle daha sağlık yardımlarından faydalanabilirler. Yani bu durumda 100. (yüzüncü) gün sağlıktan yararlanma hakkı sona erer. 90 gün zorunlu sigortalılıkları olmayanların ise sağlık yardımlarından yararlanma hakkı 10 uncu günden sonra sona erer. Lise ya da dengi öğrenimden mezun olanlar 20 yaşına, yükseköğretimden mezun olanlar ise 25 yaşına kadar anne ve babaları üzerinden SGK hakkı tanınmaktadır. Çocukların ve gençlerin anne ve babaları üzerinden sağlık yardımı alma hakları da 6631 sayılı kanun çerçevesinde belirlenmiştir. Öncelikli olarak kendileri sigortalı olarak bir işte çalışıyorlarsa, vefat eden anne ya da babaları üzerinden yetim aylığı alıyorlarsa çocuklar sağlık hakkından yararlanmaya devam etmektedirler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.