Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.02.2021 10:24 (Üye) Soru : Merhaba Üstadım, 16/02/2021 tarihinde yayınlanan kdv genel uygulama tebliğinin 35. maddesinde yapılan değişiklikler ile 'yük taşımacılığı hizmeti alımlarında (2/10)' tevkifat uygulanacağı belirtişmiştir. Yapılan bu değişik her türlü yük taşımacılığımı yoksa sadece yapım işleri ve resmi kurumlara yapılan taşıma mı tevkifat kapsamındadır. Cevabınız için Teşekkürler.

Cevap : TEBLİĞE GÖRE; Karayoluyla yapılan yük taşımacılığı hizmeti alımları (kargo işletmeciliği yetki belgesi sahibi mükellefler tarafından yapılan kargo taşıma işleri hariç) girmektedir. Söz konusu hizmetlerin, tahsis edilmiş özel plakalı araçlar ile yapılıp yapılmaması, ilgili birimlerden taşımacılıkla ilgili zorunlu belge ve sertifikaların alınıp alınmaması veya taşıma işinde kullanılan aracın özmal ya da sözleşmeli taşıt olup olmaması tevkifat uygulaması kapsamında işlem tesisine engel değildir. Taşımacılık hizmetini yüklenen bir firmanın, bu işi bizzat ifa etmeyip bir başka firmaya devretmesi durumunda, taşımacılık hizmetini alan tarafından bu kapsamda tevkifat yapılmaz. Ancak taşımacılık hizmetini yüklenen firma tarafından, taşımacılık hizmetini fiilen ifa eden firmadan alınan hizmet için KDV tevkifatı uygulanır. TÜM MÜKELLEFLERE VERİLEN TAŞIMA İŞLERİNDE TEVKİFAT 2/10 ORANIN DA TEVKİFAT YAPILIR.YAPILIR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.