Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.02.2021 11:49 (Üye) Soru : Merhaba İşletme ve diğer idari danışmanlık faaliyetleri (bir organizasyonun stratejik, mali, pazarlama, üretim, iş süreçleri, proje vb. yönetim hizmetleri ile ticari marka ve imtiyaz konularında danışmanlık) işiyle iştigal etmekteyiz hazırlık aşamasında vergi mükellefi olmayan kişilerden de hizmet almaktayız.Düzenlenecek gider pusulasında stopaj oranın yüzde 10 olarak düşünmekteyiz ancak kdv uygulanıp uygulanmayağı hakkında görüşünüzü rica ederiz.

Cevap : % 10 GV stopajı GVK 9. maddesinde sayılan ESNAF MUAFLIĞINDAN Yararlanan kişilerden alınan hizmetler için uygulanır. Bahsettiğiniz hizmet alımları için hizmet veren kişilerin vergi mükellefi olması gerekir. Bu kişiler Fatura veya e-smm düzenlenmesi gerekir. Gider pusulası ile bu hizmetler satın alınamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.