Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.02.2021 12:44 (Üye) Soru : hayırlı günler . mükellefimiz yurt dışından mal ithal ediyor. yurtdışından aldığı malı yerleşik bir firmaya teslimi Kanunun 16/1-c maddesi uyarınca KDV den müstesnadır. kdvsiz kesiliyor . sıfırlık satışı kdv beyanında hangi bölüme yansıtacağım ve vergi dairesinde bir aide alacağım oluyor mu ?

Cevap : KDV Kanununun 16/1-c maddesine göre, Gümrük Kanunundaki transit ve gümrük antrepo rejimleri ile geçici depolama ve serbest bölge hükümlerini uygulandığı malların teslimi KDV den istisna edilmiştir. Buna göre; yurt dışından satın alınan gümrük antreposundaki henüz millileştirilmemiş malların, Türkiye’de yerleşik bir firmaya teslimi Kanunun 16/1-c maddesi uyarınca KDV den müstesnadır. KDV beyannamesin de; KISMİ İSTİSNA KAPSAMINDA GİREN İŞLER Bölümünde 235.kod a yazılır. KDV iadesi neden olsun? Ödediğiniz KDV yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.