Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.02.2021 10:49 (Üye) Soru : Sayın yetkili aşağıdaki konu hakkında yardımınızı rica ederiz. İnşaat firması olarak kurulmuş bir A.Ş. ayni sermaye ile ortak villasını şirkete sermaya olarak koymuştur. Aynı zamanda ortak bu villayı ev olarak kullandığı için her ay ortağa kira faturası kesilmektedir. Villa mesken niteliğindedir. A.ş. gayri faal herhangi bir işi ve başka konutu yoktur. Sadece her ay ortağın kullandığı villadan dolayı kira geliri elde etmektedir. Bu villa için değerli konut vergisi hesaplanıp ödeme yapılacak mı? Konu hakkında yardımınızı rica ederiz.

Cevap : A.Ş tek konutu var ise Değeri kaç TL olursa olsun Değerli Konut Vergisi beyannamesi vermeyecektir. Konu ile ilgili yayımlanan Genel tebliği inceleyiniz. https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/01/20210115-2.htm
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.