Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.02.2021 18:15 (Üye) Soru : saygılar hocam, oyun yazılımcısı müşterim var nacesi 620101 bilgisayar proglamlama faaliyetleri, oyununa google dan reklam alıyor bunun karşılığı gelir elde ediyor, soru1; bu bir işletme defteri mi serbest meslek mi olmalı, serbest meslek ise google dar mükellef nasıl stopajlı keseriz? soru2; kdv 18 li mi kesilecek? soru3; aynı zamanda google a reklam veriyor faturası yok banka ödeme dekontu var, dekontları gider okarak kaydedebilirmiyiz? soru4;google reklam giderlerini kdv2 de bildirmemiz gerekirmi?

Cevap : 1-Elde edilen kazanç serbest meslek kazancıdır. 2-Verilen hizmet den yararlanma yurt dışında olacak ise Düzenlenecek e-smm de KDV hesaplanmaz.KDV oranı % 18 dir. 3-4- Satın alınan hizmet için ödenen bedel üzerinden (2) nolu KDV beyannamesi verilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.