Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.02.2021 11:04 (Üye) Soru : Sayın üstadım. Kdv Tevkifatı ile ilgili değişiklilkle ilgili bir sorum olacaktı. İnşaat işleri ile ilgili yapılacak tevkifat oranı 3/10 dan 4,/10 a çıkmış ve ek olarak ta kdv dahil 5 milyon üzeri KDV mükelleflerine uygulanacaktır ifadesi eklenmiştir. Burada anlamamız gereken tevkifatı yine eskisi gibi belirlenmiş alıcılara yapılan işler üzerinden 5 milyonu aşanlara tevkifat uygulacağımıdır. Yoksa Belirlenmiş alıcılar yine eskisi gibi 5 milyon sınırı olmaksızın tevkifat yapmaya devam edecekler. Belirlenmiş alıcılar dışındakiler de KDV mükellefi olmaları durumunda KDV dahil 5 Milyonu aşıyorsa onlarda tevkifat yapacaklardır. Teşekkürler.

Cevap : Belirlenmiş alıcılar 5 milyon sınırı olmaksızın tevkifat yapmaya devam edecekler. Belirlenmiş alıcılar dışındakiler de KDV mükellefi olmaları durumunda KDV dahil 5 Milyonu aşıyorsa onlarda tevkifat yapacaklardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.