Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.02.2021 09:13 (Üye) Soru : Üstadlar merhaba. Sorum şu şekilde, araç kiralama faaliyetiyle uğraşan mükellefim hizmet bedeli olarak , örn; 500 TL kiralama bedeli alacaksa, 400 TL de bloke olarak kredi kartından toplamda 1000 TL çekiyor. Araç kiralama işi bitikten 2 hafta sonra da ekstra bi masraf çıkmaması durumunda 400 TL’yi banka hesabından geri iade ediyor. Bu durumda kredi kartlı tahsilatları ay sonunda 900 gözüküyor ve beyannameye de bu şekilde yazıyorum. Bu durumda satış faturasının 500 TL mi yoksa geri verilmek üzere bloke için alınan ücret dahil 900 TL mi kesilmesi gereklidir ? Teşekkürler.

Cevap : Fatura verilen hizmetin fiili tutarı ne ise o tutar üzerinden düzenlenir.Bloke olan tutara hizmet bedeli değildir.Bu tür işlem yapılması halinde KDV beyannamesindeki Kredi Kartı total ile tutarsızlık olacaktır.Her fark çıkmasında izah istenecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.