Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.02.2021 14:42 (Üye) Soru : Sayın danışman, müşavirliğini yapmış olduğum bir şirketin 2020 Eylül ve Ekim aylarına MuhSgk bildirgesinde aylık prim ve hizmet kısmında sigorta prim teşviki sehven yanlış yazılmış olup yasal süresinden sonra düzeltme beyannamesi verilerek sigorta prim teşvikleri düzeltilmiştir. Sgk mesajında tahakkuk onay işleme alındı. Geçmiş dönem tahakkuk onaylama işleme alıınmış olup ilgili sosyal güvenlik merkezi tarafından incelemektedir. İşlem tamamlandığında sonuç burada görüntülenecektir denilmektedir. Sorum şu: İlgili sosyal güvenlik merkezine de başvuruda bulunmak gereklimidir? Başvuruda bulunmak ve onaylamak için “e sgk işveren işveren sistemi uygulamaya giriş işveren teşvikler ve tanımlar 5510 ek 17 madde teşvik kanun no değişikliği başvuru onaylama “ yapılacakmıdır ? Daha önce düzenlenmiş olan aylık prim ve hizmet belgesinin iptal edilerek tercih edilen teşvik türüne ilişkin asıl ek nitelikte aylık prim ve hizmet belgesine çevrilmesi için ise e sgk işveren e bildirge V2 aylık prim ve hizmet girişi menüsünden de giriş yapılarak teşvik değişikliği yapılacakmıdır?

Cevap : Teşvik değişikliği yapabilmek için en fazla geriye doğru altı ay olmak üzere 5510 ek 17 madde teşvik kanun no değişikliği başvuru onaylama bölümünden yapılması gerekmektedir. Bunun için başvuru süresinden geriye doğru 6 aylık düzeltme taleplerinin sisteme yükleme tarihi, başvuru yapılan ayın sonuna kadar e-bildirge V2 ekranı üzerinden sisteme yüklenmesi halinde işleme alınması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.