Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.02.2021 13:15 (Üye) Soru : Sayın Danışman ım Merhaba, Uluslararası Taşımacılık alanında faaliyet gösteren firmamız için Kdv' li olarak kesmekte olduğumuz İç Nakliye faturalarını Kdv Tevkifat Uygulamasındaki değişiklikler doğrultusunda bu hizmeti bizzat biz yapmayıp aracı firma kanalı ile yaptırdığımız için düzenleyeceğimiz iç nakliye faturalarında kdv tevkifatı yapmayacağız. Fakat almış olduğumuz bu hizmete ilişkin fatura da bize kdv tevkifatı uygulanacaktır. Uygulamayı anlayış şeklimiz bu şekilde doğru mudur ? Tşk

Cevap : Taşımacılık hizmetini yüklenen bir firmanın, bu işi bizzat ifa etmeyip bir başka firmaya devretmesi durumunda, taşımacılık hizmetini alan tarafından bu kapsamda tevkifat yapılmayacaktır. Ancak taşımacılık hizmetini yüklenen firma tarafından, taşımacılık hizmetini fiilen yapan mükellef den alınan hizmet için KDV tevkifatı uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.