Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.02.2021 09:43 (Üye) Soru : Selamlar Üstadlarım, 2 ortaklı ve ayı zamanda ortaklarının da müdür olduğu bir ltd.şti. firmasıyız. Şirketten para çıkışını sağlamak adına huzur hakkı ödemesi yapacağız. bunula ilgili olarak 2021 vergi dilimlerine bakacak olursak bizim net:53.000 er tl huzur hakkı ödemesi ile 1 ortak için 9400,00 tl şirkete stopaj ödemesi çıkacak Brütleştirdiğimizde ise 62.565,06 TL olarak karşımıza çıkıyor. Soru 1: Bu 62565,06 tl tutarı huzur hakkı ödemesini yaptıktan sonra ücret gideri olarak giderleştirebilir miyim. Soru 2: Şirketin bu huzur hakkı ödemelerinden sonra ortakların ayrıca kendilerinin gelir beyanı vermesi gerekiyor mu. Soru 3: Ssk tarafında huzur hakkı ödemesi nedeniyle aylık standart ödediğimiz bağkur (1055 TL) ödemesinde kendiliğinden bir değişme olur mu. Ortakların ücret geliri nedeniyle. Şimdiden çok teşekkürler. Size va ailenize sağlıklı günler dilerim.

Cevap : 1-Huzur hakkı GVK 61. maddesine göre ÜCRETTİR. Aylık brüt tutar giderleşir. 2-GVK 86. maddesine göre birden fazla işverenden gelir elde edilmesi halinde 86. maddedeki koşullara göre Yıllık GV beyannamesi verilir veya verilmez.Madde metninin inceleyiniz. 3-Ücret geliri nedeni ile Bağ-kur ile ilgili bir değişiklik yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.