Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.02.2021 09:45 (Üye) Soru : İYİ GÜNLER , YURT DIŞINA POSTA,KARGO YOLU İLE ÜRÜN GÖNDEREN MÜKELLEFİN ELDE ETMİŞ OLDUĞU HASILAT ; 1-MAL İHRACATI OLARAK MI DEĞERLENDİRİLİR(KDV DE NASIL BEYAN EDİLİR) ? 2-E-ARŞİV FTR.İSTİSNA OLARAK MI DÜZENLENECEK YOKSA NORMAL SATIŞ OLARAK KDV Mİ HESAPLANACAK ? 3- KDV İADE HAKKI OLUCAK MI?

Cevap : POSTA VE HIZLI KARGO TAŞIMACILIĞI’NA İLİŞKİN GÜMRÜK GENEL TEBLİĞİ RESMİ GAZETE’DE YAYINLANAN TEBLİĞDE BELİRTİLDİĞİ ÜZERE MİKRO İHRACAT, 150 KG VE 7500 EURO DEĞERİNİ GEÇMEYEN, KAT-İ VE SATIŞ AMACIYLA YAPILAN, FARKLI BİR REJİMİ GEREKTİRMEYEN MİKRO İHRACAT İŞLEMLERİDİR. FARKLI REJİM GEREKTİREN İHRACAT İŞLEMLERİ; FUAR&SERGİ, TAMİRE GİDEN EŞYA, BEDELSİZ, HEDİYE, DAHİLDE İŞLEME, HARİÇTE İŞLEME GİBİ İHRACATLAR(TAMİR AMAÇLI, GEÇİCİ, FUAR, VB.) VE KISITLAMALI,İZNE TABİİ,DENETİME BAĞLI ÜRÜNLER (GIDA,İLAÇ,KİMYASAL ÜRÜNLER VB.) ŞEKLİNDE SAYILABİLİR VE BUNLAR MİKRO İHRACAT KAPSAMINA GİRMEYEN İŞLEMLERDİR. E-ARŞİV FATURA DÜZENLENİR. (İSTİSNA ) POSTA İDARESİ VEYA HIZLI KARGO ŞİRKETLERİ ARACILIĞI İLE GÖNDERİMİ YAPILAN BU YURT DIŞI SATIŞLAR İHRACAT OLARAK TANIMLANDIĞINDAN EĞER BU ÜRÜNLERİN ÜRETİMİ SİZ YAPIYORSANIZ BU ÜRETİM SIRASINDA KATLANDIĞINIZ KDV VERGİLERİNİN İNDİRİM KONUSU YAPAMADIĞINIZ KISMINI İADE OLARAK ALABİLİRSİNİZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.