Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.02.2021 11:59 (Üye) Soru : İYİ ÇALIŞMALAR KDV TEVKİFATINDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI İYİCE KARIŞTIRDIM. MÜKELLEF ÇATI İZALASYON TAMİRATI VE SU TAMİRATI,KANALİZASYON TAMİRATI VB. İŞLER YAPMAKTADIR.KİM ÇAĞIRIRSA GİTMEKTEDİR.(APARTMAN, OKUL VE İŞYERİ....) ŞİMDİ BU MÜKELLEF YAPIM ONARIM İŞİ GİBİ TEVKİFATLI FATURAMI KESECEKTİR.SINIR 1000 TL Mİ 5000TL Mİ GİRER. KESTİĞİ YERLER VERGİ MÜKELLEFİ DEĞİLSE KARŞI TARAF KDV 2 NASIL ÖDER.AYRINTILI OLARAK AÇIKLAMANIZI RİCA EDERİM.YADA BU KONUDA ODAMIZ BİR SEMİNER VERİRMİ?

Cevap : BAHSETTİĞİNİZ TAMİRATCI; DÜZENLEDİĞİ FATURADA HESAPLADIĞI KDV İÇİN KDV TEVKİFATI YAPMAYACAKTIR. SADECE 01/03/2021 TARİHİNDEN İTİBAREN ; 5018 SAYILI KANUNA EKLİ CETVELLER KAPSAMINDAKİ İDARE, KURUM VE KURULUŞLAR,(BURADA BAHSEDİLEN KURUMLAR DEVLET KURUMLARIDIR. ) KANUNLA KURULAN KAMU KURUM VE KURULUŞLARI, DÖNER SERMAYELİ KURULUŞLAR, KAMU KURUMU NİTELİĞİNDEKİ MESLEK KURULUŞLARI, BANKALAR, SİGORTA VE REASÜRANS ŞİRKETLERİ, KANUNLA KURULAN VEYA TÜZEL KİŞİLİĞİ HAİZ EMEKLİ VE YARDIM SANDIKLARI İLE KALKINMA AJANSLARINA İFA EDİLEN TAMİR ONARIM VE BAKIMLARI İÇİN SÖZ KONUSU HİZMET ALICILARI TARAFINDAN (5/10) ORANINDA KDV TEVKİFATI UYGULANIR. SİZİN ÖRNEĞİNİZDEKİ SAYILARDAN SADECE OKULLAR GİRMEKTEDİR. OKULUN KENDİSİ DEĞİLDE OKUL AİLE BİRLİĞİ BU HİZMETİ ALIR İSE KDV TEVKİFATI OLMAZ. EV ,APT.SİTE BENZERİ YERLER İÇİNDE KDV TEVKİFATI OLMAZ. YUKARIDA SAYILAN KURUM VE KURULUŞLAR DIŞINDAKİ YERLERE VERİLEN HİZMET İÇİN KDV TEVKİFATI OLMAZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.