Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.02.2021 12:49 (Üye) Soru : Sayın danışman merhaba; A.Ş.. yönetim kurulu başkanına brüt 3,500 tl huzur hakkı ödemesi yapılmaktadır. 2021 yılında asgari ücrete yapılan zam ile brüt huzur hakkı asgari ücretin altında kalmaktadır. sorum; huzur hakkı ödemesinin asgari ücretteki gibi taban ücreti var mıdır? Diğer sorum; bazı kaynaklar huzur hakkında kdv hesaplanması gerektiği ile ilgili görüşler bulunmaktadır. Konuyla ilgili yorumunuz nedir.(yönetim kurulu başkanı tüzel kişi değildir) teşekkürler

Cevap : Huzur hakkı ödemesi Asgari ücret ile ilgisi yok. Brüt tutar asgari ücretin altında olabilir.Muhtasar beyannamede yeri de ayrıdır. Huzur hakkı GVK 61. maddede ÜCRET olarak tanımlanır KDV ile ilgisi yoktur. Bizim size önerimiz sosyal medya veya diğer kaynaklara değil odamızın ,türmob un ve gib in web sitelerini takip etmenizdir.Yönetim kurulu üyesi tüzel kişi zaten olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.