Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.02.2021 12:40 (Üye) Soru : merhaba serbest bölge mükellefiyim. 1-çinde türk vatandaşı bir ögrenciden çin piyasası hakkında ve ordaki müşterileri siparişi hakkında ayda 4 veya 5 gün karşılığı hizmet almak istiyorum. bankadan havale yapacağım havale açıklaması ne olmalı ben sgk yapacaksam nasıl yapmalıyım.170 konuştum onlar Türkiyedeki yabancı vatandaşlar için yönlendirme yapıyolar.2- Eger çin deki vatandaş türk uyruklu olmazsa aynı işlemlermi yapılır. teşekkur ederim.

Cevap : Bu eleman temininin yurtdışındaki bir firmadan yapılması halinde, işyeri, iş merkezi ve kanuni merkezi Türkiye'de bulunmayan yabancı firmadan alınan ve Türkiye'de yararlanılan bir hizmet alımı söz konusu olduğundan, 15 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (C) bölümü gereğince, yurtdışındaki firmaya yapılacak ödeme tutarı üzerinden hesaplanan KDV nin tamamının x firması tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edileceği tabiidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.