Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.02.2021 13:28 (Üye) Soru : Merhaba Şirket aktifine kayıtlı ikinci el konut satışında KDV oranını tespit ederken de inşaatın lüks ve 1. sınıf olmasına ve arsa birim m2 vergi değerine bakmak gerekiyor mu? Yani, sıfır ya da ikinci el fark etmeden bir dairenin satışında KDV’yi tespit ederken; 1- Net alanı 150 m2 altında mı? 2- Büyükşehir belediyelerinde lüks ve 1. Sınıf inşaat mı? 3- Ruhsat tarihi itibari ile arsa birim m2 vergi değeri nedir? bilgilerine bakmak gerekiyor, değil mi? -gayrimenkul satış kazancı istisnası kapsam dışında tutulmuştur. syg.

Cevap : GAYRİMENKUL TESLİMLERİNDE KDV ORANI Yapı ruhsatı 01/01/2013 tarihinden önce alınan konutların tesliminde 150 m2’nin altındakiler için %1 nispet uygulanır. Yapı ruhsatı 01/01/2017 tarihinden sonra alınan konutların tesliminde; Büyükşehir Belediyelerindeki lüks veya Birinci Sınıf İnşaatların Net alanı 150 m2’ye kadar olan KONUTLARIN Tesliminde; binanın üzerine yapıldığı arsanın 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunun 29. Maddesine istinaden Tespit edilen arsa birim m2 vergi değeri; ? Bin Türk Lirası ile iki bin Türk Lirası (iki bin Türk Lirası dâhil) arasında olan konutların tesliminde %8, ? İki bin Türk Lirasının üzerinde olan konutların tesliminde %18, ? Büyükşehir dışındaki illerde ;inşaat sınıfı ne olursa olsun 150 m2’ye kadar olan konutlarada uygulanacak KDV oranı %1 dir. ? Büyükşehirlerde 150 m2’ye kadar olan konutların inşaat kalitesi Lüks veya Birinci sınıf OLMAYANLAR için uygulanacak KDV oranı %1 dir. KENTSEL DÖNÜŞÜM KDV ORANI : 16/05/2012 tarihli ve 6306 sayılı Afet Riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki Kanun (Kentsel dönüşüm Kanunu) kapsamında rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerlerdeki Konutların teslimlerinde KDV % 1 olacaktır. NET ALANI 150 M2’DEN BÜYÜK KONUTLAR VE BÜYÜKLÜĞÜNE BAKILMAKSIZIN TÜM İŞYERİ TESLİMLERİNDE UYGULANACAK KDV ORANI %18 OLARAK UYGULANIR. G.menkul satışından elde dilen kazancının yarısı KVK 5. maddesindeki şartlar var ise istisna edilir. Ayrıca ; KDVK nun 17. maddesindeki koşullar varsa KDV hesaplanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.