Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.02.2021 17:02 (Üye) Soru : Merhaba, Yeni kuruluş yaptığımız nakliyat şirketi. KDV mükellefi olmayan şahıstan binek araç satın almış. Elimizde sadece noter satışı var. Gider pusulası düzenlememiz gerekir mi? ( elimizde gider pusulası yok noter onaylı mı anlaşmalı matbaa ile mi bastırmamız gerekir)Yeni bastırırsak nelere dikkat etmemiz gerekir. 7 gün kuralı geçerlimi? Kdv konu oluyor mu? 2 no lu KDV beyanımı vermemiz gerekir? Araç bedeli 300.000TL amortisman ve araca ait giderleri nasıl ele almamız gerekir şimdiden teşekkürler.

Cevap : Vergi mükellefi olayan kişiden alınan binek araç için Gider pusulası düzenlenecektir.Gider pusulası anlaşmalı matbaa veya noterden tasdik ettirilir.Gider pusulasında KDV ve GV stopajı olmaz. 7 gün kuralı Fatura için geçerlidir. Gider pusulasında böyle bir süre olmaz.Binek aracın giderlerinin % 70 ve % 30 kuralına göre kayıt yapılır. 300.000 TL den amortisman ayrılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.