Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.02.2021 09:01 (Üye) Soru : Sayın danışman, Firmamız hem imalatçı hem testere ve testere makinası alıp satan bir firmadır. Satmak için yeni bir makine aldık. Alıcının SANAYİ SİCİL Belgesi olup imalatçıdır. KDV istisna belgesi olduğunu ve KDV’siz mal almak ve Faturayı KDV’siz kesmemizi istiyor. 1-Biz makinayı satın aldık, kendimiz imal etmedik.Alıcının onaylı kdv istisna yazısına istinaden aldığımız bu malı kdv siz satış yapabilir miyiz. 2-Satış yapar isek kdv beyanında bunu nerede bildireceğiz. 3-Bu istisna süresi 2019 yılında bitmiş 2022 yılına uzamış doğrumudur. Teşekkür ederim

Cevap : 1-Alıcı size yatırım teşvik belgesi ve global listeyi ibraz edecek Bu belgelerin fotokopisini siz saklayacaksınız Faturada KDV hesaplanmayacak. 2-KDV beyannamesinde TAM İSTİSNA BÖLÜMÜNDE 308 .satırda beyan edilecektir. 3-Bu istisna kalıcı istisnadır. Süresiz.(KDVK Md.13/d)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.