Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.02.2021 12:39 (Üye) Soru : Kolay gelsin, 2020/7.Ayda ruhsatı alınan inşaatımız için konut teslim faturalarını keseceğiz birim m2 maliyeti 1450 liradır. Kdv oranı konusunda bilgi verebilir misiniz? Birde henüz teslim edilmemiş ama tapusu verilmiş dairelerin faturasını teslim edildiğinde de mi yoksa tapu verildiğinde mi kesmek doğru olur? Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Fatura G.menkulün tesliminden sonra düzenlenir.Verilen Tapu ; KAT MÜLKİYETİ TAPUSU ise inşaat bitmiş demektir.KAT İRTİFAKI TAPUSU İSE binanı henüz tamamlanmadığı anlamına gelir. Yapı ruhsatı 01/01/2017 tarihinden sonra alınan konutların tesliminde; Büyük şehir Belediyelerindeki lüks veya Birinci Sınıf İnşaatların Net alanı 150 m2’ye kadar olan KONUTLARIN Tesliminde; binanın üzerine yapıldığı arsanın 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunun 29. Maddesine istinaden Tespit edilen arsa birim m2 vergi değeri; ? Bin Türk Lirası ile iki bin Türk Lirası (iki bin Türk Lirası dâhil) arasında olan konutların tesliminde %8, ? İki bin Türk Lirasının üzerinde olan konutların tesliminde %18, ? Büyükşehir dışındaki illerde ;inşaat sınıfı ne olursa olsun 150 m2’ye kadar olan konutlarada uygulanacak KDV oranı %1 dir. ? Büyükşehirlerde 150 m2’ye kadar olan konutların inşaat kalitesi Lüks veya Birinci sınıf OLMAYANLAR için uygulanacak KDV oranı %1 dir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.