Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.02.2021 16:54 (Üye) Soru : İyi günler,1 mart itibariyle uygulamaya geçecek karayolu ile yük taşımacılığı yapan nakliye firmalarındaki tevkifat uygulaması evden eve eşya taşımacılığı yapan nakliye firmaları içinde geçerlimidir. Bir de tevkifatlı fatura keserken karşı taraf vergi mükellefi değilse tevkifat uygulanmayacaktır diye biliyoruz doğrudur değilmi, sadece 1.000 ve üzerinde olan tutarlar için vergi mükellefi olan kişilere verilen nakliye hizmeti için tevkifatlı kesilecektir. Uygulama bu şekildemidir. İyi çalışmalar.

Cevap : Yük taşımacılığında ; KDV tevkifatı yapılabilmesi için alıcının KDV mükellefi olması gerekir. Vergi mükellefi olmayanlara tevkifat olmaz.Vergi mükellefi olanlara düzenlenecek faturanın KDV dahil 1.000 TL nin altındaki bedel için tevkifat yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.