Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.02.2021 10:49 (Üye) Soru : 1-İYİ GÜNLER ; FIAT DOBLO COMBİ ARACAMIZA AİT GTİP 87.03 OLARAK SİSTEMDE GÖRMEKTEYİM.GİDERLERİNİN YUZDE 70 Mİ? YOKSA TAMIMINIMI DÜŞEBİLİRİM.BİRDE TRANSİT KAMYONET ARACIMIZ VAR.AYNI SORUYU BU ARAC CİNSİ İÇİNDE YÖNELTECEGİM.(Gider tamamen mi veya % 70) mi.. 2-Beyanname üzerinden düşürülen indirimlerden dolayı gelir tablosu son rakkamı ile vergi matrahı tutmamaktadır.Mevcut durum bu şekilde bıraklılacak mıdır ? Yoksa gelir tablosuna beyanda yapılan indirimlerden dolayı kayıt aılacak mıdır ? cevaplar için tesekur ederım.SAYGILARIMLA.

Cevap : 1-87.03 tarife pozisyonuna giren araçlar binek otomobili olarak değerlendirildiği için giderlerinin % 70 i gider olarak kayıtlara alınır. 2-Giderler beyannamede düşmez yevmiye kaydı ile işlem yapılır. Gider tablosu ile bağlantısını anlayamadık.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.