Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.02.2021 15:56 (Üye) Soru : Günaydın Bir çalışanımız SGK dan KIDEM TAZMİNATINA ESAS YAZI getirdi. üzerinde kıdem haketmiştir yada haketmemiştir yazmıyor. sadece 5481 gün bilgisi 24 yıl sigortalılık süresi dilekçede mevcut. bu yazıyı getirmiş olması kıdem hakkı kazandığını doğrular mı. bu yazının doğruluğunu teyid edebileceğimiz bir ekran varmı

Cevap : SGK dan KIDEME ESAS YAZI getirmiş diyorsunuz SSK iki halde 'kıdem tazminatı alabilir' yazısı verir. - İlkinde, kişi emeklilik için gereken 3 şartın üçünü de tamamlamış, işinden ayrılmış, SSK'ya emeklilik (yaşlılık aylığı) talep dilekçesini vermiştir. Zira, emeklilik dilekçesi verilebilmesinin şartlarından birisi işten ayrılmanın gerçekleşmesidir. İşten çıktıktan sonra verilen emeklilik talep dilekçesine göre SSK gerekli araştırmayı yapar. Kişinin emekli aylığı bağlanabilecek hale geldiğini görüp emeklilik işlemlerine devam ederken bu arada işverene sunulmak üzere 'kıdem tazminatı alabilir' yazısını verir. - İkincisi ise şöyle: 1475 sayılı İş Kanunu'nun halen geçerli olan 14. maddesinin 5. bendine göre; emeklilik için gereken 3 şarttan yaş hariç diğer iki şartı tamamlayanlar isterlerse bu durumun gerçekleştiğine dair SSK'dan yazı alıp, işverenlerine sunarak işlerinden ayrılıp kıdem tazminatı alabilir. İşte bu ikincisinde, önce SSK'ya 'Tahsis Talebi Hazırlık Formu'nun doldurulması ve o formdaki, '1475 sayılı İş Kanunu gereği yaşımı bekleyeceğimden kıdem tazminatı yazımın tarafıma verilmesini' bölümünün işaretlenmesi uygundur. SSK'dan yazıyı alınca da bu yazıyı işverene verip işten ayrılmak gerekir ki kıdem tazminatınızı alabilesiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.