Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.02.2021 11:55 (Üye) Soru : Merhaba, 2021 yılı ocak ayında emlakçılık ile (GAYRİMENKUL ACENTELERİNİN FAALİYETLERİ (GAYRİMENKULÜN ÜCRET VEYA SÖZLEŞME TEMELİNE DAYALI OLARAK SATIN ALINMASI, SATILMASI VE KİRALANMASINDA ARACILIK, VB.) uğraşan işletme defterini başka bir meslek mensubundan devir aldım. Ocak ayı kdv beyannamesi yaparken geçmiş yıl satışlarına baktığımda geçmiş yıl satışlarının 192.700.-TL olduğunu gördüm. Meslek mensubuna bilanço defteri yaptırıp yaptırmadığı sorduğumda yaptırmadığını satışlarının 420.000.-TL aşmadığı için bilançoya geçirmediği söyledi. Bu durumda ne yapmalıyım. Defter beyan ile devam mı etmeliyim. Yoksa kanuni süresinden sonra bilanço ve gelir tablosu mu onaylatmalıyım. Bununla ilgili bir sorumluluğum varımdır.

Cevap : Kanuni süresinden sonra tasdik ettirilen defterler SÜRESİNDE tasdik ettirilmediği için HİÇ tutulmamış sayılır. Bu durumda başka yorum olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.