Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.02.2021 12:41 (Üye) Soru : Merhaba üstadım, müteahhit firma, Malatya da bir arsa satın alıp orada daire yapamaya karar verdi. Henüz daireler tamamlanmadan inşaat halinde iken firma daireleri satmaya karar verdi. Böyle bir durumda; 1- Firma faturayı keserken neye göre kesecek maliyet artı yöntemi mi yoksa rayiç bedel mi baz alınacak? inşaat tamamlanmadığı için rayiç bedel olamayacağını düşünüyorum ama emin olmak istedim. 2- Fatura kesildikten sonra, inşaatın yapı ruhsatı alan kişi tarafına geçiyor mu? Geçmiyor ise daireleri alan kişi binayı tamamladıktan sonra binanın iskanını ve tapu işlerini bizim mi yapmamız gerekiyor? Yardımlarınızı rica ederim.

Cevap : inşaat tamamlanıp teslim edilmeden fatura düzenlenmez. Alınan bedeller avans olarak kayıtlara alınır. İskan işlemi müteahhit firma tarafından yapılır.Tapu alıcı ve satıcı arasında yapılan bir işlemdir.alıcı ve satıcı birlik de yapar tapu haracını da herkes ayrı ayı öder.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.