Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.02.2021 14:04 (Üye) Soru : Merhabalar, Dizi senaryosu yazan bir gelir vergisi mükellefi için SMK defteri açıldı. Prodüksiyon, reklam ve yayıncılık yapan limited şirkete %17 stopaj ve %18 KDV ile e-smm düzenlendi.İlgili faaliyet tek sefer değil her ay boyunca devam edecektir. Bu dizi senaryosu için kayıt tescil belgesi de alınmıştır. Ocak ayı için mükellefimin KDV'si anlatıldığı şekilde verilmiştir. Ancak e-smm'nin iptal edilip beyannamenin verilmemesi gerektiği ile ilgili uyaranlar oldu. E-smm iptal edilip beyanname vermemem mi gerekir? Eğer beyanname iptal edilecekse nasıl bir yol izlemeliyim? Konu ile ilgili yardımlarınızı rica ederim. Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

Cevap : Bahsettiğiniz mükellef (senaryo yazarı) GVK 18. maddeye göre hizmet vermesi halinde; Hizmeti alan Vergi mükellefi % 17 GV stopajı yapar ayrıca % 18 KDV hesaplanır. Siz gerçek usulde vergi mükellefiyeti açtığınız için GV stopaj oranı % 20 olması gerekir.Düzenlenecek Makbuzda % 18 KDV hesaplanır.Düzenlenen makbuz ve beyanname iptal olmaz.Mükellefiyeti kapatmanız gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.