Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.02.2021 17:16 (Üye) Soru : Merhaba üstadım, müteahhit firma, Malatya da bir arsa satın alıp orada daire yapmaya karar verdi. Henüz daireler tamamlanmadan inşaat halinde iken firma daireleri satmaya karar verdi. Böyle bir durumda; 1- Firma faturayı keserken neye göre kesecek şeklinde sabah bir soru sormuştum. Verilen cevapta "inşaat tamamlanıp teslim edilmeden fatura düzenlenmeyeceği alınan bedellerin avans niteliğinde olacağı" belirtilmiş. Benim burada sormak istediğim husus müteahhit firma olarak biz inşaatı devam ettirmeyip başka bir taşeron ya da müteahhit firmaya devredeceğiz. Daireleri de devralan taşeron firma tamamlayacak. Yani biz inşaatı tamamlamadan olduğu gibi karşı tarafa devredeceğiz. Burada halen bizim müteahhit firma olarak bir sorumluluğumuz var mıdır? Böyle bir durumda devir işlemini nasıl yapacağız. Faturasını kesip inşaatı devredebilir miyiz? Eğer kesebiliyor isek hangi yöntemle bu satışı gerçekleştirebiliriz? Ayrıca inşaatın yapı ruhsatı karşı tarafa hangi yöntemle geçer. İnşaat tamamlandığında tapular için ayrıca bizim bir sorumluluğumuz olacak mı? Yardımlarınızı rica ederim.

Cevap : İnşaatın yapımı ile ilgili sorumluluk konusunda bilgimiz yok.Ancak inşaatı bu hali ile devir edip Fatura düzenleyebilirsiniz.Yapı ruhsatı veya diğer inşaat ile ilgili hukuki ve teknik alanlarda bilgimiz yok. Tapu işlemi inşaatı bitiminde verilecek Siz devir ettik den sonra konu ile ilgili bir yükümlülük olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.