Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.02.2021 10:00 (Üye) Soru : Merhabalar üstadlar. Seyahat acenteliği ile uğraşan mükellefim için her ay boş da olsa turizm katkı payı beyannamesi veriyorum. Bu şirket aynı zamanda rent a car faaliyeti ile de uğraşıyor. Bu sıralar pandemiden dolayı yalnızca araç kiralama ile ilgili işlemler yapıp fatura düzenliyor. Sorum şu şekilde olacak; bu firmanın araç kiralaması için kestiği faturaları turizm katkı payı beyannamesinde matrah olarak dikkate almalı mıyım yoksa beyannameyi turizm için bi matrah olmadığından boş mu vermeliyim. Teşekkürler.

Cevap : Araç kiralama işinden elde edilen hasılat Turizim katkı payı beyannamesine dahil edilmez. Detay bilgi için aşağıdaki linkde bulunan rehberimizi inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/duyuru/04112019_turizm_payi_beyanname_tebligi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.