Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.02.2021 09:48 (Üye) Soru : Merhaba, daha önce sorduğum soru ile son bir açıklama rica ediyordum..DİĞER ÜCRETLİ KAPSAMINDA VERGİLENDİRİLEN HİZMET ERBAPLARI içinde sayılan • Gayrimenkul sermaye iradı sahibi yanında çalışanlar, ifadesi kimleri kapsamakta ? Yardımlarınız için teşekkürler (ilk sorulan soru:evinde bakıcı çalıştıran vatandaş,bu bakıcı için diğer ücretlilerin vergilendirmesi kapsamına girip vergi karnesi almak zorunda mıdır ? )

Cevap : GVK 1961 yıllında yürürlüğe girmiştir. O yıllardan yoğun olarak özelli ilke Büyüş şehirlerde İş hanları vardı (Günümüzde Fatih, Eminönü, Sultanhamam ,tahtakale ,galata ,karaköy ve perşembe pazarı gibi yerlerde devam ediyor) Bu iş hanlarındaki çalışan oda başları kiranın belli yüzdesini kiracıdan alır.Bu kişiler G:Menkul sahibin yanında çalışmakta olup sigortaları G.menkul sahibi tarafından yatırılır. Vergilerini ise GVK 64. ve 118. Maddeye göre kendileri öder.Sorunuzdaki bahsettiğiniz bakıcının ücret, GVK 23. maddeye öre vergiden istisnadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.