Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.02.2021 15:55 (Üye) Soru : merhaba gelir vergisi mükellefi olan bir kişinin kızı vakıf üniversitesinde okumaktadır XXXX üniversitesi).kzının eğitim giderlerini kendi gelir vergisi kazancından düşebilirmi eğer düşebilirse oranı kaçtır? tşk.ler.

Cevap : Mükellefin kendisine, eşine ve küçük çocuklarına ilişkin eğitim ve sağlık harcamaları beyan edilen gelirden indirilebiliyor. İndirim beyan edilen gelirin %10’u ile sınırlı. Bu harcamaları indirim olarak dikkate alabilmek için, Türkiye’de yapılması ve gelir ya da kurumlar vergisi mükellefi olan gerçek ya da tüzel kişilerden alınacak belgelerle belgelendirilmesi gerekiyor.(GVK Md.89/2) Vakıf üniversiteleri Kurumlar vergisi mükellefi değildir. Yapılan harcama beyannameden indirilemez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.