Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.03.2021 11:45 (Üye) Soru : mükellefimin faliyet gösterdiği adreslerden birinin kapanması nedeniyle personelleri aynı mükellefe ait başka bir adrese naklettik. söz konusu personeller eski adreste kısa çalışma ve ücretsiz izin almakta idi yeni adreste ise 7252 den yararlandırmak istiyoruz fakat tanımlama yapamıyoruz ve bildirgeyi 7252 ile gönderemiyoruz yardımcı olurmusunuz

Cevap : İşyerinin, farklı bir sosyal güvenlik merkezi görev alanına giren başka bir adrese nakledilmesi halinde, Normalleşme Teşviki kapsamında olan sigortalılar, üç aylık süre aşılmamak kaydıyla kalan süreler için de teşvikten yararlanabilirler. Normalleşme Teşvikinden yararlanılacak gün sayısı ve kazanç bildirimleri ilgili ayda 07252 kanun numarası seçilmek suretiyle düzenlenecek aylık prim ve hizmet belgesinde/muhtasar ve prim hizmet beyannamesiyle bildirilecektir. Ayın kalan çalışma günleri ve kazanç bildirimleri kanun numarası seçilmeksizin düzenlenecek aylık prim ve hizmet belgesi/muhtasar ve prim hizmet beyannamesiyle bildirilecektir. Örnek 11: Normalleşme Teşvikinden 3 ay boyunca her ay 19 gün yararlanacak olan sigortalı için, 2020/Ağustos ayı dikkate alındığında 07252 sayılı kanun numarası seçilerek verilecek APHB/MPHB'nde 19 prim günü bildirilecek ve 12 olan eksik gün sayısı 25- Diğer Belge/Kanun Türlerinden Gün Tamamlama kodu seçilerek işlem yapılacaktır. Sonrasında, aynı dönem için 00000 sayılı kanun numarası seçilerek verilecek APHB/MPHB'nde 11 prim günü(teşvik kapsamında olmayan günler) bildirilecek ve 20 olan eksik gün sayısı 25- Diğer Belge/Kanun Türlerinden Gün Tamamlama kodu seçilerek işlem yapılacaktır. Normalleşme teşviki uygulanan gün sayısı ile normalleşme teşvikinin uygulanmadığı gün sayılarının toplamı 30 olacak şekilde bildirim işlemleri tamamlanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.