Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.03.2021 08:52 (Üye) Soru : Selamlar, KDV Uygulama Genel Tebliğinde yapılan değişiklikle alıcıların kapsamına sigorta ve reasürans şirketleri de alınmış, böylelikle bu alıcılara karşı ifa edilen makine, teçhizat, demirbaş ve taşıtlara ait tadil, bakım ve onarım hizmetlerinde alıcılar tarafından yapılan tevkifat oranı 7/10olacağı belirtilmiştir. Otomotiv Bakım Onarım işi ile iştigal eden şirketimizin sigorta şirketlerince sigortalı müşterilerimizin hasarlı araçlarının bakım onarım işlemleri yapıldıktan sonra hasar bedelini sigorta şirketi, anlaşmalı servis olduğumuzdan aracı yaptıran müşteri hesabına değil de şirketimiz banka hesabına yapmaktadır. Böylelikle şirketimiz tarafından verilen araç tamir hizmet faturası da araç sahibi adına değil sigorta şirketi adına düzenlenmektedir. Yukarıda sigorta şirketine düzenleyeceğimiz fatura, araç sigorta şirketi adına olmamasına rağmen ve hizmeti doğrudan sigorta şirketi almamasına rağmen tevkifatlımı olacaktır ? Eğer tevkifatlı olacaksa; araç bakım onarım hizmeti olarak değerlendirilip 7/10 tevkifat oranımı uygulanacak yoksa “diğer her türlü hizmetler” olarak değerlendirilip 5/10 tevfikatmı uygulanacak? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Sigorta firmasına düzenlenecek faturada hesaplanan KDV den 7/10 oranında KDV tevkifatı yapılacaktır. Diğer hizmetler bölümündeki 5/10 oranı uygulanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.