Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.03.2021 08:52 (Üye) Soru : Merhaba,mükelefin olan firma 2019 yılında genç girişimci istisnası kapsamında açılmıştır.Firma 2021 yılında işletme usulünden bilanço usulüne geçmiştir.Sormak istediğim bilanço usulüne geçmesinin genç girişimci istisnasına bir engeli varmıdır.Bir diğer sorum firmanın aktife kayıtlı aracını satması nedeniyle satış karı çıkmaktadır,bu kar için genç girişimci istisnasından faylananabilirmiyiz? iyi çalışmalar.

Cevap : Genç girişimci istisnasının defter tutma şekli ile ilgisi yok. Bilanço esasına göre defter tutan müşteriniz Yaş sınır ve diğer şartları taşıyor ise istisna dan yararlanmaya devam eder.Diğer mal satışın dan elde edilen kar ile araç satışından elde edilen karın farklılığı olmaz.İstisnanın uygulanmasına engel değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.