Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.03.2021 08:53 (Üye) Soru : Merhabalar, Firmamız ahşap ambalaj sandığı imalalatı ve ticaretini yapmaktadır. Orman işletmesinden aldığımız tomruğu başka firmaya fason olarak biçtirip keresteyi teslim almaktayız. sorum: Bize kesilen fason biçme faturasında kdv tevkifatı yapılası gerekir mi? Teşekkürler.

Cevap : Ağaç işleme endüstrisinde kullanılan ve ilk madde-malzeme niteliğinde olan her türlü ağaç, tomruk, odun ile bunların önceden belirlenmiş ölçülerde biçilmesiyle elde edilen inşaatlık, doğramalık, marangozluk, mobilyalık ve benzeri kereste, mobilya ve kereste imalatı sonucu ortaya çıkan kırpıntı, çıta ve benzeri imalat artıkları ile odun artığı talaş teslimleri tevkifat uygulaması kapsamındadır. Yukarıdaki tanımlara göre yapılan teslimler için KDV tevkifatı Yapılır.(5/10) Ancak sizin müşteriniz mülkiyeti kendisine ait olan keresteyi FASON olarak işlem yaptırdığı için KDV tevkifatı OLMAZ. Fasoncu düzenleyeceği faturada KDV tevkifatı yapmayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.