Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.03.2021 12:01 (Üye) Soru : merhaba Gercek kisi bir mukellefin şahsi olarak açtırmış olduğu banka hesaplarını ve kredi kartlarini hem ticari faaliyetleri icin hem sahsi harcamaları için kullanmasi durumunda sahsi olan hareketler icin muhasebe kaydini nasil yapmak gereklidir? Sadece ticari faaliyeti ile ilgili olan hareketler kayda alınıp şahsi hareketler kayda alınmayabilir mi? Ekstre bakiyelerini tutturmak zorunlumudur?

Cevap : Müşterinizin hem kişisel harcamalarını hem ticari harcamalarını aynı hesap da kullanır ise işin için çıkamazsınız. İşlemleri ayıklamanız gerekir. İşletme ile ilgili olanların muhasebe kaydı yapılır.Diğerleri kayda alınmaz. Olması gereken Ticari işlemler için ayrı, kişisel harcamalar için ayrı hesap be Kredi kart kullanılmasıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.