Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.03.2021 09:16 (Üye) Soru : Merhabalar; taşımacılık işi ile iştigal eden kurumlar vergisi mükellefi olan (A) şirketimiz taşıma işini başka nakliyeciler aracılığıyla müşterisi olan (B) firmasına yaptırmaktadır. yani bir anlamda nakliye işini kendisi yüklenmiş olsa da fiilen nakliye işlerini firma dışından (C) firması olan nakliyeciler vasıtasıyla yapmaktadır. sonuç olarak; 1-nakliyeci olan (C)firmaların bize yani (A) firmasına kesecekleri faturalar tevkifatlı mı olacaktır? 2-yüklenici olan (A) firmasının nakliyenin yapıldığı (B) firmasına keseceği faturalar tevkifatlı mı olacaktır?

Cevap : Taşımacılık hizmetini yüklenen firmanın, bu işi bizzat kendisi yapmayıp, bir başka firmaya devretmesi durumunda, malları taşınanlar tevkifat uygulamayacaktır. Ancak; taşımacılığı fiilen yapan alt firma, taşımacılık hizmetini yapan firmaya düzenleyeceği faturada 2/10 oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.