Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.03.2021 10:39 (Üye) Soru : MERHABALAR, SİGORTA VE REASÜRANS ŞİRKETLERİ SON ÇIKAN TEBLİĞ İLE BİRLİKTE DÜZENLEYECEKLERİ FATURALARDA TEVKİFATLI İŞLEME TABİ OLDUKLARI BELİRTİLMİŞTİR. SİGORTA VE REASÜRANS ŞİRKETLERİNİN AYRINTILI HANGİ İŞLEM KONUSU ÜZERİNDEN TEVKİFATA TABİ OLACAĞI BELİRTİLMEMİŞ, GENEL FAALİYETİ İLE İLGİLİ OLARAK DÜZENLEYECEĞİ HER FATURADA VE EĞİTİM BEDELİ OLARAK DÜZENLEDİĞİ FATURALARDA 5/10 ORANINDA TEVKİFATLI KDV KAPSAMINDA MI FATURA DÜZENLEMELİDİR? DİĞER BİR SORUM DA 1 YILLIĞINA LİSANSLI ALINAN OFİS PROGRAMLARI DOĞRUDAN GİDERLEŞTİRİLMELİMİDİR? VEYA HANGİ HESAP KALEMLERİNDE İZLENMESİ DAHA DOĞRU OLACAKTIR. YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKÜR EDERİM.

Cevap : SİGORTA VE REASÜRANS ŞİRKETLERİNE YAPILAN KDV UYGULAMA TEBLİĞİN DE ÖZEL OLARAK BELİRLENMEYEN DİĞER BÜTÜN HİZMET İFALARINDA SÖZ KONUSU ALICILAR TARAFINDAN (5/10) ORANINDA KDV TEVKİFATI UYGULANIR.SORUNUZDAKİ EĞİTİM HİZMETİ VEREN FİRMA FATURASINDA HESAPLADIĞI KDV DEN 5/10 ORANINDA KDV TEVKİFATI HESAPLAMASI YAPACAKTIR.KULLANIM SÜRESİ 1 YILDAN AZ OLAN BİLGİSAYAR PROGRAMI İÇİN ÖDENEN BEDELİN TAMAMI GİDERLEŞİR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.